Muslimani diljem svijeta u obilježavanju početka nove hidžretske godine

Autor: Branka Horvat, 10. 12. 2010.

1432. godina svečano dočekana i u Osijeku!

Amra Hodžić, 8.c

U ponedjeljak, 6. prosinca 2010. godine, muslimani su diljem svijeta proslavili početak Nove, 1432. hidžretske (muslimanske) godine. Nazočila sam i sudjelovala svečanosti proslave u Medžlisu Islamske zajednice u Osijeku. U prostorijama Medžlisa u Zagrebačkoj ulici okupili su se muslimani i zajedničkom molitvom započeli mevlud, program koji se sastoji od zajedničke molitve, recitiranja polaznika islamskoga vjeronauka i pjevanja pobožnih pjesama, ilahija.

Nakon obavljene molitve, namaza, glavni imam osječkog Medžlisa, Enes ef. Poljić, održao je predavanje okupljenim muslimanima o Hidžri i njenoj važnosti za islam. Naime, Hidžra se dogodila 622. godine i bilo je to preseljenje Muhameda, poslanika kojem je objavljen Kur´an, sveta knjiga muslimana, i njegove grupe sljedbenika iz rodnoga grada Meke u Medinu. Nakon što su mekanski idolopoklonici, koji su se klanjali raznim kipovima, nekoliko puta neuspješno pokušali ubiti Muhameda, raspisana je nagrada od sto deva onome tko ga dovede. Ta je nagrada u ono vrijeme bila izrazito velika. Kada su ostali građani željni nagrade bili nadomak Muhameda i njegova prijatelja Ebu Bekra, koji su se skrili u spilji Sevr, pauk je na ulazu ispleo čvrstu mrežu i golub je položio gnijezdo. Idolopoklonici koji su tražili Muhameda pomislili su kako on nije ondje, jer je mreža čitava. Muhamed i muslimani iz Meke u Medini su bili dobro prihvaćeni i nastavili su širiti islam na druga područja. Taj je događaj, kao najznačajniji u povijesti islama, izabran za početak računanja islamskoga kalendara. Muslimanska godina računa se po kretanju Mjeseca i desetak je dana kraća od Sunčeve.

Nakon predavanja Enesa efendije, učenici su pročitali referate o Hidžri  i izrecitirali prigodna književna djela. Za sudionike programa poklon paketiće pripremio je Sejdullah Aliti, aktivni član Islamske zajednice u Osijeku i član Sabora Islamske zajednice u Hrvatskoj.

Po završetku molitve i svečanoga programa, nazočni su se počastili slasticama koje su sami pripremili u svojim domovima. Enes ef. Poljić, moj vjeroučitelj, poželio je svim nazočnim muslimanima, kao i ostalim članovima Islamske zajednice, sretnu i uspješnu Novu, 1432. godinu!