Dan učitelja

Autor: Ivana Lajoš Brkić, 18. 10. 2010.

Lijepim izletom po Baranji proslavili smo Svjetski dan učitelja (5. listopada)

LIJEPIM IZLETOM PO BARANJI PROSLAVILI SMO SVJETSKI DAN UČITELJA (5. LISTOPADA)

Gor' i dol' po pitomim brežuljcima

Kao i svake godine, i ove smo proslavili Svjetski dan učitelja (5. listopada 2010.). Poludnevni izlet po Baranji organizirao nam je Janoš Boni, ravnatelj naše škole, i, uz razgledanje i uživanje u pitomim baranjskim krajolicima i zajedničkome ručku uz glazbu i ples, lijepo se proveli.

Južna strana Banovoga brda (kose) bilo nam je prvo odredište. S vidikovca se pruža prekrasan pogled na vinogorje Podruma Belje, najvećega hrvatskoga proizvođača grožđa.

U asortimanu vina primat ima bijeli sortiment, u kojem je najviše zastupljena graševina, a od crnih vina posebno treba istaknuti vrhunski merlot i cabernet sauvignon, kazao nam je beljski enolog Damir Kotromanović, koji nas je, potom, odveo u stare, nedavno lijepo i stručno restaurirane podrume u Kneževim Vinogradima. Ondje posebno mjesto zauzima linija eksluzivnih vina Goldberg – zlatna selekcija redovnih i izbornih berbi graševine i chardonnaya te graševine kasne berbe s lokaliteta Goldberg na Banovome brdu.

Sljedeće nam je odredište bila Batina, malo baranjsko mjestašce na krajnjem sjeveroistoku Hrvatske, smješteno uz Dunav, blizu tromeđe s Mađarskom i Srbijom. Iznad mjesta uzdiže se velebni spomenik Crvenoj armiji, rad Antuna Augustinčića, 1946., koji slavi borbu ruske vojske s njemačkim okupatorskim snagama. Spomenik je podsjetnik na Batinsku bitku koja se odvijala 11.-30. studeni 1944. Cijeli je spomenički kompleks zanimljivo mjesto s prekrasnim vidikovcem, čiji pogled puca kilometrima daleko.

Izlet po jesenskim krajolicima Baranje završili smo, kako i priliči vrijednome, suradničkome i veselome kolektivu, druženjem uz tradicionalni baranjski ručak na Zelenome otoku pokraj Batine, gdje Dunav ljubi nebo.

Branka Horvat