Književnik u gostima

Autor: Branko Benko, 5. 5. 2010.

U našoj je školi u četvrtak, 29. travnja, gostovao književnik Jadranko Bitenc.

Planiram pisati i živjeti sve do svoje 129. godine!

KNJIŽEVNIK JADRANKO BITNEC I U NAŠOJ JE ŠKOLI PREDSDTAVIO SVOJE KNJIGE: TWIST NA BAZENU I LANA GODINA MAČKE

Planiram pisati i živjeti sve do svoje 129. godine!

Kada čitate lektiru, pokušajte dubiti na glavi! Tada vam sve što čitate odmah prelazi u glavu. Čitate li knjigu sjedeći za stolom, sve vam odlazi u noge i onda ćete, jednostavno, morati pobjeći od lektire, savjetovao nas je pisac

Amra Hodžić, 7.c

Književnik Jadranko Bitnec bio je gost naše škole 29. travnja 2010. Učenicima petih razreda predstavio je svoje dvije knjige: Lana godina mačke i Twist na bazenu. Za početak druženja s književnikom, ritmičari učiteljice Mirele Kotromanović otplesali su Twist. Jadranko Bitnec se zatim obratio učenicima. Nakon njegovoga zanimljivoga govora, učenici su mu postavljali pitanja.

Književnik nam je priznao da postoje samo dvije stvari koje dobro radi s rukama - uvijek točno i precizno prinese žlicu ustima, a olovku papiru, jer se voli družiti s olovkom. Priznao je, također, i kako zna da je njegovoj supruzi teško, jer je, uz njihove dvije kćerke, on treće dijete u kući. Kao naš vršnjak nije, kaže, volio čitati lektiru, ali za nas je pripremio recept: Kada čitate lektiru, pokušajte dubiti na glavi! Tada vam sve što čitate odmah prelazi u glavu. Čitate li knjigu sjedeći za stolom, sve vam odlazi u noge i onda ćete, jednostavno, morati pobjeći od lektire!

Naglašava da dobar pisac mora imati bogato životno i literarno iskustvo. Planira pisati i živjeti sve do svoje 129. godine! Najviše voli pisati danju, između 18:00 i 18:10! Kada piše romane, piše ih kroz dvije faze. Prva je da prikuplja materijale, a druga da od njih složi smislene rečenice. Za njega je najlakši posao biti pisac jer ima veliku slobodu. Piše romane samo za djecu, jer, kako kaže, on je još uvijek dijete. Kada je pisao knjigu Twist na bazenu imao je 13 godina, ali kad se pogledao pred ogledalom imao je 30. U spomenutoj knjizi opisao je svoj život. Mama mu je uvijek bila živčana, a tata alkoholičar. Želio je pobjeći od kuće. U školi je bio dobar učenik. Imao je četvorku samo iz likovnoga, jer to nije mogao naučiti. Knjigu Lana godina mačke posvetio je svojoj kćerki Lani. Kao učitelj radio je u Popovači i Ivanić Gradu, a danas radi kao voditelj Centra za kulturu Pučkog otvorenog učilišta Ivanić-Grad.

Bio je u Australiji i vidio kako se tamo djeca samo igraju, zabavljaju, pjevaju i pričaju. Nama je poželio da puno čitamo i pričamo. Žao mu je što u školi nemamo svaki dan jedan sat tjelesne zdravstvene kulture da bi se mogli istrčati i zabaviti. Za kraj našeg ugodnog druženja s njim zaključio je da su u životu najvažniji sport i ljubav.