POSJET UČENIKA OSMIH RAZREDA PAKRACU, LIPIKU I OKUČANIMA

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 9. 1. 2024.

O ratnoj prošlosti, ali i bogatoj baštini zapadne Slavonije

Cilj je projekta proširiti znanje učenika o Domovinskome ratu učenjem o važnosti pojedinih područja za obranu suverene i samostalne Republike Hrvatske

U organizaciji Memorijalnoga centra Domovinskog rata Vukovar, osmaši OŠ Darda, u pratnji razrednika Andreje Dorić, Luke Dukmenića i Branke Horvat, 15. su prosinca 2023. posjetili Pakrac, Lipik i Okučane. Cilj je projekta proširiti znanje učenika o Domovinskome  ratu učenjem o važnosti pojedinih područja za obranu suverene i samostalne Republike Hrvatske.

Učenici su slušali predavanje Domovinski rat na pakračkome području te, uz stručno vodstvo, obišli Muzej grada Pakraca, Muzej vojne i ratne povijesti (jedini muzej takve tematike u Hrvatskoj), selo Kusonje (pogibija osamnaestorice pripadnika 105. bjelovarske brigade i dvojice policajaca 8. i 9. rujna 1991. u četničkoj zasjedi; trojica su časnika iste postrojbe na istome mjestu dvije godine kasnije poginula pri odavanju počasti poginulim suborcima!), policijsku postaju u Pakracu (prvi oružani sukob srpskih pobunjenika i hrvatske policije u Hrvatskoj – početak obrambenoga rata!), spomen obilježje poginulim braniteljima u akciji Bljesak u Okučanima te grad Lipik i Državnu ergelu Lipik.

Tijekom posjeta, učenici su upoznali burnu prošlost naših gradova tijekom Domovinskoga rata, ali i bogatu kulturnu i povijesnu baštinu zapadne Slavonije.