OSMAŠI S UČITELJIMA GLEDALI KOMIČNU OPERU LJUBAVNI NAPITAK

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 28. 9. 2023.

„Udite, udite, o rustici; Attenti, non fiatate!“

Učenici su bili oduševljeni komičnom ljubavnom pričom koju je za ove prilike režirao Ozren Prohić i iskazali želju za ponovnim odlaskom u HNK * Kao i svaki put dosad, vrijedi pohvaliti poštivanje kazališnoga bontona i ponašanje naših učenika, a kako bi posjet kazalištu bio potpun, neizostavna stanica i ovaj put bio je McDonald's

Dana 27. rujna 2023. godine osmaši naše škole uputili su se autobusom u Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku. U organizaciji školske knjižničarke Nataše Mesić Muharemi i nastavnika glazbene kulture Luke Dukmenića, četrdesetak učenika u pratnji desetero nastavnika, uživalo je u komičnoj operi Gaetana Donizettija - Ljubavni napitak.

U samo četrnaest dana, na libreto Felice Romanija, jednog od najpoznatijih i najznačajnijih talijanskih libretista 19. stoljeća, nastalo je remek-djelo koje je premijerno izvedeno 12. svibnja 1832. godine u kazalištu Canobbiana u Milanu. Ovim djelom, Donizetti je pokazao da je usavršio formu opere buffa. Ljubavni napitak, originalno L'elisir d'amore - dvočinka s jednom pauzom, zabavljala je učenike i djelatnike naše škole više od dva sata.

Učenici su bili oduševljeni komičnom ljubavnom pričom koju je za ove prilike režirao Ozren Prohić, kostimografijom Mirjane Zagorec, scenografijom Sheron Pimpi-Steiner i Ivane Živković te scenskim pokretom Maje Huber, a sve to pod dirigentskom palicom maestra Mladena Tutavca.

Radnja se odvija u 19. stoljeću u selu pokraj Firence gdje se siromašni, naivni i nespretni Nemorino (Ladislav Vrgoč) bezuspješno udvara bogatoj zemljoposjednici Adini (Katarina Toplek Horvat) koja seljanima čita priču o Tristanu i Izoldi te ismijava tzv. ljubavni napitak. U selo ulazi vojska predvođena narednikom Belcoreom (Dalibor Hanzalek) koji odmah osvaja Adinu, ali i njenu prijateljicu Giannettu (Ivana Medić). Zvuk trube najavljuje dolazak nadriliječnika Dulcamare, odnosno fantastičnog Blaža Galojlića koji je na poklonu zasluženo dobio najveći pljesak i ovacije. Dulcamara seljanima predstavlja svoje čudotvorne napitke koji liječe apsolutno sve. Očajni Nemorino, prisjećajući se priče o Izoldi, svojim posljednjim dukatom kupuje tzv. ljubavni napitak, odnosno najobičnije vino te ga ispija. Adini zasmeta Nemorinovo trenutno stanje i samouvjerenost te se, iz prkosa, pristaje udati za narednika Belcorea koji inzistira da se vjenčanje odmah održi jer je stigla naredba da vojska mora napustiti selo. Na početku drugoga čina sprema se vjenčanje. Dok Adina oklijeva s potpisivanjem ugovora, Nemorino od doktora Dulcamare želi kupiti i drugu bočicu ljubavnoga napitka ne bi li ubrzao njegov učinak, no budući da je ostao bez novaca, a Belcore mu ih nudi na licu mjesta, Nemorino pristaje otići u vojsku. Tim postupkom, Adina postaje svjesna njegove ljubavi, ali da i ona nije bez osjećaja. Iznenada, Nemorinov stric umire i ostavlja mu veliko bogatstvo. Seljanke istog trenutka počinju zavoditi Nemorina koji sve to pripisuje ljubavnome napitku. Adina, shvativši da ipak voli Nemorina, otkupljuje njegov vojni ugovor te se prepuštaju ljubavi, a Belcore, smatrajući da Adina nije jedina žena na svijetu, svoju naklonost poklanja Gianetti.

Gledajući prvi put ovakvu vrstu glazbeno-scenskoga djela, učenici su se oduševili te su iskazali želju za što ranijim povratkom u HNK. Kao i svaki put dosad, vrijedi pohvaliti poštivanje kazališnoga bontona i ponašanje naših učenika, a kako bi posjet kazalištu bio potpun, neizostavna stanica i ovaj put bio je McDonald's, nakon kojeg je uslijedio povratak kućama.

Luka Dukmenić, nastavnik GK-a