DOMAĆINSTVO JE U NAŠOJ ŠKOLI VEĆ GODINAMA MEĐU NAJATRAKTIVNIJIM IZVANNASTAVNIM AKTIVNOSTIMA

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 26. 6. 2023.

Huraaa, Domaćinstvo!, kliču i dječaci i djevojčice

Voditeljice aktivnosti, Ljubica Krašnjak, Ljubica Maceković i Mirela Horvat, omogućile su učenicima usvajanje praktičnih vještina potrebnih u svakodnevnome životu * Kad se male ruke slože, sve se može

U vremenu kada djeca velik dio svoga vremena provode na društvenim mrežama i imaju osjećaj da im je sve dostupno dodirom ekrana, povratak pravim i hvalevrijednim vještinama, kao i poticaj usvajanju praktičnih znanja za svkodnevni život, itekako im je potreban.

Teme za sate Domaćinstva brojne su i neiscrpne, ističe voditeljica Ljubica Krašnjak, učiteljica hrvatskoga jezika, i dodaje: Ta izvannastavna aktivnost omogućava učenicima da nauče samostalno boraviti u kućanstvu, odnosno da pomažu u kućanskim poslovima, kuhaju, šivaju, spremaju  i izrađuju korisne predmete. Zahvaljujući zanimljivim temama i različitim aktivnostima koje provodimo, učenici razvijaju svijest o spolnoj ravnopravnosti jer nema podjele na muške i ženske poslove. I odavno je već poznato da kad se male ruke slože, sve se može.

Domaćinstvo je, kao pomalo zaboravljena aktivnost u školama, ponovo zaživjelo i to je obradovalo naše male učenice i učenike, dodala je voditeljica Ljubica Maceković, učiteljica razredne nastave, primijetivši: Aktivnost je svakako potrebna, kako bismo učenicima tijekom cijele godine omogućili usvajanje praktičnih vještina potrebnih u svakodnevnome životu. Učenici s radošću dolaze i nestrpljivo očekuju svaki sat. Kuhali smo, pekli i šivali, a oni su to primjenjivali u svakodnevnome obiteljskome životu. Osvijestili su da je škola mjesto gdje se, osim nastavnoga gradiva, uče i cijene i vještine iz različitih područja.

Pod vodstvom Mirele Horvat, učiteljice engleskoga i njemačkoga jezika, učenice su, također, redovito dolazile i učile krojiti i šivati na šivaćem stroju. Izrađivale su torbice, ruksake, pernice pa čak i suknjice od recikliranoga džinsa.

Zaključujemo da je učionica uvijek bila puna dječice koja su ju svojom znatiželjom, žamorom i zainteresiranošću ispunjavala. Sati su bili veseli, a učenici vrijedni, željni novih aktivnosti te, na kraju, sretni i ispunjeni. Razvijali su svoje kreativno mišljenje, spretnost, brzinu i preciznost.

O tome što su sve radili i kako su se osjećali, govore fotografije i video u prilogu, više od riječi.

Branka Horvat, prof.