PETAŠI PRVAŠIĆIMA DEMONSTRIRALI POKUSE IZ PRIRODE I STEM-A

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 16. 6. 2023.

Profesori očarali mališane

Učenici petih razreda naše škole tijekom godine odrađivali su mnoštvo pokusa na nastavi prirode, kao i sudjelujući u različitim projektima i aktivnostima iz STEM područja. Naučili su kako sigurno, pridržavajući se svih mjera zaštite i opreza, izvoditi pokuse, bilježiti opažanja i izvoditi zaključke.

Svoje su znanje odlučili podijeliti s učenicima prvoga razreda, kako bi potaknuli njihovu znatiželju te ih upoznali s eksperimentalnim radom i zainteresirali za prirodoslovlje od malih nogu. Petaši su samostalno odabrali pokuse i pripremili potreban pribor i kemikalije, uz malu pomoć i asistenciju nastavnice Andreje Dorić. Kako upecati led, Kako jaje naučiti plivati, Zašto svijeća gori, Kako jaje ubaciti u bocu i Šarene olovke neki su od zanimljivih pokusa.

Prvašići su pozorno i zainteresirano pratili, izvrsno odgovarali na postavljena pitanja i bili vrlo aktivni, uz podršku svoje učiteljice Biljane Kodžoman. Najveća im je nagrada bio upit „Hoćemo li sutra opet?“ To je još jedan dokaz da se od malih nogu treba poticati zanimanje za prirodne znanosti, ali i naučiti opažati te kritički promišljati.

A. Dorić