PETAŠ BARIŠIĆ I SEDMAŠICE PANIĆ I STOJAKOVIĆ POKAZALI IZVRSNE REZULTATE IZ STEM PODRUČJA

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 19. 5. 2023.

Izvrsni rezultati na STEM natjecanjima!

Učenici OŠ Darda pokazali su ove godine izvrsne rezultate na natjecanjima iz STEM područja.

Hrvoje Barišić, učenik petog razreda, pod mentorstvom prof. Gorana Ledenčana, osvojio je 6. mjesto na državnome natjecanju iz astronomije, kao jedini predstavnik Osječko-baranjske županije! Prividno kretanje cirkumpolarnih zviježđa Sjeverne hemisfere bila mu je tema istraživačkoga rada.

Učenice sedmoga razreda Lucija Panić i Nikolina Stojaković, na međužupanijskoj smotri iz Biosigurnosti i biozaštite, s vlastitim istraživačkim radom Dezinficijensi - vlastita izrada i njihova učinkovitost, pod vodstvom mentorice prof. Andreje Dorić, osvojile su četvrto mjesto.

Kako bi razredne kolege čule kako je tekao njihov istraživački put, učenici su svoje male znanstvene radove prezentirali u školi. Ispričali su na koji su način istraživali, do kojih su zaključaka došli, kojom su se metodologijom koristili za prikupljanje podataka... Učenici su mogli puno novoga naučiti iz njihovih prezentacija, ali i osvijestiti da nisu potrebna čuda da se postigne uspjeh, već malo volje, želje, truda i dobre organizacije vremena za školske obveze i ljubav prema znanosti.

Nastavnica Dorić objasnila im je važnost istraživačkoga pristupa temi te još jedanput istaknula koliko je bitno kritički promišljati, donositi ispravne zaključke na temelju opažanja, a posebice analizirati informacije i njihovu vjerodostojnost u različitim izvorima. Takav pristup obradi podataka važan je u svim predmetima, a posebice u STEM području, koje je u našoj školi veoma zastupljeno kroz različite školske, državne i međunarodne projekte. Ponosni smo na svoje učenike koji prezentiraju na najbolji način svoj rad, rad svojih nastavnika i cijele škole! Bravo!

A. Dorić