1. PROSINCA - SVJETSKI DAN BORBE PROTIV AIDS-A

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 1. 12. 2022.

Znanjem protiv predrasuda

Učenici sedmih i osmih razreda naše škole sudjelovali su na predavanju i radionici povodom Svjetskoga dana borbe protiv AIDs-a koje je vodila nastavnica Andreja Dorić u suradnji s ODCK Darda- Osvijestili su da je svaka osoba odgovorna za očuvanje svoga zdravlja, ali i za postupke koji vode k zdravom životu.

Prema podacima Registra za HIV/AIDS Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u razdoblju od 1985.g., kada su zabilježeni prvi slučajevi zaraze u Hrvatskoj, do kraja 2021.g. zabilježene su ukupno 1904 osobe kojima je dijagnosticirana infekcija HIV-om, od čega je 593 oboljelo od AIDS-a. U istom je razdoblju umrlo 245 osoba od AIDS-a.

O ovim podacima neprestano treba pričati te se stoga u  našoj školi  unazad desetak godina obilježava Svjetski dan borbe protiv AIDS-a s ciljem edukacije učenika o ovoj, još uvijek zagonetnoj, zaraznoj bolesti.

Učenici su rješavali uvodni kviz i shvatili da ne znaju puno o AIDS-u te je zato  predavanje i radionica bila „pun pogodak“ jer su svi učenici nakon edukacije potpuno točno odgovorili na sva pitanja. Razbili smo mitove o prenošenju bolesti i o načinima zaraze. Osobe zaražene virusom HIV  ne smijemo nikako marginalizirati jer one nam poručuju: Priđi bliže! Pričaj sa mnom! Pruži mi ruku! Poljubi me! Zagrli me! Igraj se sa mnom!  Znanjem se trebamo boriti protiv predsrasuda i svakome omogućiti njegova prava, a također znanjem preuzeti odgovornost za svoje postupke i  donositi ispravne odluke. Jedino oboružani znanjem smo sigurni da je sve što radimo ispravno!