OŠ DARDA NAGRAĐENA ZA DUGOGODIŠNJI RAD

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 5. 12. 2022.

Volontiram - mijenjam svijet

Osnovna škola Darda dobitnica je zahvalnice jer već dvadeset godina u njoj djeluje podmladak Crvenoga križa pod vodstvom nastavnice Andreje Dorić koji, osim što uče o pokretu Crvenoga križa i nastupaju na smotrama, svoje slobodno vrijeme daruju potrebitima. Ponosni smo na svoje bivše i sadašnje učenike koji su prepoznali volonterstvo kao svoj put.

Definicija volonterstva koju je prihvatila Republika Hrvatska (Zakon o volonterstvu NN 58/07) kaže: „Volontiranjem se, u smislu ovoga Zakona, smatra dobrovoljno ulaganje osobnog vremena, truda, znanja i vještina kojima se obavljaju usluge ili aktivnosti za dobrobit druge osobe ili za opću dobrobit, a obavljaju ih osobe na način predviđen ovim Zakonom, bez postojanja uvjeta isplate novčane nagrade ili potraživanja druge imovinske koristi za obavljeno volontiranje, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno“.

Uglavnom se volonterske aktivnosti provode kroz organizacije civilnog društva  i ustanove zdravstvene i socijalne skrbi koje na ovaj način podižu kvantitetu i kvalitetu svojih aktivnosti i usluga. Vođeni tom mišlju uključili smo se i volontiramo u ODCK Darda darujući nesebično svoje znanje i slobodno vrijeme za sve potrebite.

Međunarodni dan volontera koji se obilježava svake godine 5. prosinca već 37 godina bio je prilika zahvaliti se svim volonterima koji djeluju u okviru neke organizacije civilnog društva. Predsjednik Crvenog križa RH Robert Markt istaknuo je da su volonteri  obični ljudi koji su u jednom trenutku osjetili potrebu da volontirajući društvo i svoju okolinu učine boljima. Bez volontera, posebice mladih, društvo nikada ne bi moglo djelovati na isti način. Potresi, poplave, pomoć izbjeglicama, donošenje obroka starima i nemoćnima, podjela namirnica...samo su neke situacije gdje volonteri pokazuju svoje srce i dušu.