DRUGU GODINU ZAREDOM U PROJEKTU “IZLIJ VODU DA NAS NE BODU”

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 1. 10. 2022.

Sedmaši uzorkovali jaja tigrastih komaraca

Učenici su dobili “klopke” kojima su mamili komarce da baš na njih polažu svoja jaja. Nakon sedam dana uzorke su donijeli u školu na sat biologije, gdje su prema uputama nastavnice Andreje Dorić determinirali jaja komarca

Tigrasti komarci (Aedes albopictus) brzo se šire svijetom. U Hrvatskoj su prvi put zabilježeni 2004. i otada su se proširili po cijeloj Lijepoj Našoj. Zbog posebnih prilagodbi jako se teško mogu kontrolirati jer stvaraju legla u vrlo malim vodenim staništima, koja se obično nalaze na privatnome posjedu. Stoga se provodi edukativna kampanja „Izlij vodu da nas ne bodu“ putem koje su educirani građani, ali i učenici osnovnih i srednjih škola, kako sami mogu doprinijeti smanjenju populacija tigrastih komaraca. Na taj je način i u Hrvatskoj oživio u svijetu sve rašireniji pokret „citizen science“.

Naša se škola drugu godinu zaredom uključila u taj project, čiji je voditelj prof. dr. sc. Enrih Merdić (Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Odjel za biologiju). Učenici sedmih razreda dobili su “klopke” kojima su mamili komarce da baš na njih polažu svoja jaja. Nakon sedam dana uzorke su donijeli u školu na sat biologije, gdje su prema uputama nastavnice Andreje Dorić determinirali jaja komarca. Podatci su uneseni u tablice i poslani na Sveučilište, kako bi i naši rezulatti doprinijeli konačnim rezultatima istraživačkoga projekta. Veseli nas biti dio “citizen scienca” i učiti na praktičnim primjerima. I ubuduće ćemo se rado odazivati projektima u kojima na bilo koji način možemo dati svoj doprinos.

A. Dorić