SVEČANO NA SVJETSKOME DANU UČITELJA 2013.

Autor: Branka Horvat, 6. 10. 2013.

Svim Teddyjima, s ljubavlju!

Naši učitelji su ne samo učitelji, već i čarobnjaci…jer dostojanstveno rade, unatoč svim preprekama s kojima se svakodnevno susreću, pročitala je Andreja Dorić što, između ostaloga, piše u čestitki Sindikata hrvatskih učitelja

Današnji je dan prigoda za isticanje važnosti rada svih učitelja i nastavnika i njihova utjecaja na razvoj društva u cjelini te se, stoga, obilježava u više od stotinu zemalja. Proglasio ga je UNESCO 1994., u spomen na isti datum iz 1966., kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja, naglasio je Janoš Boni, ravnatelj škole, čestitavši nam Svjetski dan učitelja (5. listopada 2013.), kojega smo i ovaj put svečano obilježili.

Svjesni smo da posao učitelja nije nimalo jednostavan i da je uz stručnost i obrazovanje potrebno mnogo senzibiliteta i želje da se u učionici ostvari poticajno okružje za učenje, poručuje, između ostaloga, u svojoj čestitki nadležni ministar, dr. Željko Jovanović, koju je prenio ravnatelj, na svečanoj sjednici Učiteljskoga vijeća, dodajući, pri tome, i svoju zahvalu Učiteljskome zboru Providenca, koji je, u povodu Svjetskoga dana učitelja, održao koncert u kapelici valpovačkoga dvorca Prandau-Normann 3. listopada.

Čestitkama učiteljima i našoj školi pridružio se i Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, naglasila je Zlata Jakovljević, pedagoginja. Na temelju osvrta na dvogodišnju provedbu samovrednovanja u našoj školi, uključujući i Školski razvojni plan za šk. god. 2012./2013., zaključili su, kazala je, da je vrlo uspješno djelovala i naša škola.

Poseban napredak ostvaren je na području odnosa učenika i učitelja, stoji u izvješću Centra, kojeg je pročitala pedagoginja, dodavši: Razvidno je da je Vaša škola ostvarila značajne napretke u unapređivanju kvalitete rada i na tome Vam čestitamo! Dobro je shvaćena suština KREDA analize i školskoga razvojnoga plana. Evidentna je korelacija između KREDA analize i Školskoga razvojnoga plana.

Centar, također, naglašava pedagoginja, zahvaljuje školi i djelatnicima na kvalitetnome i profesionalnome pristupu te dobroj suradnji u provedbi Nacionalnih ispita u osnovnim školama – Matematika 2013.

Čestitke učiteljima, koji imaju časno i plemenito zanimanje, uputila je, naravno, i Andreja Dorić, učiteljica biologije i kemije i sindikalna povjerenica naše škole.

Naši učitelji su ne samo učitelji, već i čarobnjaci. Čarobnjaci, jer motiviraju naše učenike, iako ih ne motivira resorno ministarstvo, čak niti lijepom motivacijskom riječju. Čarobnjaci, jer odrađuju savjesno i odgovorno posao za koji su potplaćeni. Čarobnjaci, jer dostojanstveno rade, unatoč svim preprekama s kojima se svakodnevno susreću, pročitala je Dorić što piše u čestitki Sindikata hrvatskih učitelja.

Lijepu priču da učitelji, unatoč brojnim teškoćama, ustraju u svome radu i da njihovi ispravni postupci postaju dio sjećanja njihovih učenika zaokružila je pedagoginja Jakovljević, pokazavši nam, slikokazom, zahvalnost Teddyja Stoddarda svojoj najboljoj učiteljici iz osnovne škole i najboljoj učiteljici koju je ikada imao, gospođi Thompson. Iako je, naime, njegov nesretan obiteljski život uvelike utjecao na njega, učiteljica ga je uvijek ohrabrivala u napretku, što je on itekako znao cijeniti. Zaključili smo kako svi imamo barem jednoga Teddyja u razredu!

Druženje je, potom, nastavljeno sa svim zaposlenicima škole, na sportskim terenima i uz izvrstan baranjski riblji paprikaš i specijalitete s roštilja, za koje su se pobrinuli muški članovi našega velikoga kolektiva, na čelu s Danijelom Lazarom, školskim domarom.

Branka Horvat

.