PREVENTIVNI PROJEKT

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 21. 2. 2024.

Zdravim emocijama prema uspjehu

Projekt „Zdravim emocijama prema uspjehu“ ima za cilj stvoriti siguran i poticajan okvir za učenike, podučavajući ih važnosti brige o vlastitom mentalnom zdravlju i razvoju socio-emocionalnih kompetencija. Ovaj sveobuhvatan projekt primjenjivat će se u suradnji između osnovne škole i mjesnog vrtića.

Tijekom ovoe školske godine u našoj se školi provodi projekt "Zdravim emocijama prema uspjehu" koji dijelom financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Krajem rujna MZO je raspisalo Poziv za financiranje preventivnih projekata osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2023./2024. na koji su se odlučile javiti knjižničarka Nataša Mesić Muharemi i učiteljica biologije i kemije Andreja Dorić.

U suradnji s ostalim nastavnicima, stručnom službom i odgajateljicama DV Radost u Dardi napisale su projekt kojim se žele razviti socio-emocionalne  vještine,  podići svijesti o mentalnom zdravlju, stvoriti podržavajuća školska klima i poboljšati opći uspjeh učenika. Projekt obuhvaćati niz aktivnosti, uključujući obuku učitelja, odgajatelja i stručnih suradnika, integraciju socio-emocionalnog učenja u nastavni plan i program, programe za učenike te kampanje za podizanje svijesti.

Suradnja osnovnih škola i vrtića važna je za uspjeh projekta, a osigurat će kontinuiranu podršku djeci tijekom ključnog prijelaza iz predškolskog u školsko okruženje.

Odluka o financiranju prokjekata donesena je početkom prosinca te se krenulo u njegovu realizaciju.

Dogovorena je suradnja s Forumom za slobodu odgoja te je za učitelje OŠ Darda i odgajateljice DV Radost održan dvodnevni seminar pod nazivom sretno dijete, na kojemu se učilo o važnosti socio-emocioanlnog učenja i socio-emocionalnih kompetncija presudnih za mentalno zdravlje i uspješan razvoj djece i mladih.

Osim toga, tijekom nastavene godine održat će se predavanja za učenike o poboljšanju mentalnog zdravlja i smanjenja stresa. Također će se dodatno raditi i na suradnji škoel i vrtića.