1. PROSINCA- SVJETSKI DAN BORBE PROTIV AIDS-a: RADIONICA ZA OSMAŠE

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 7. 12. 2023.

AIDS - ničija krivnja, ali svačija odgovornost

Učenici su bili vrlo aktivni, izvrsno argumentirali svoje stavove, ali zbog neznanja neki stavovi nisu imali uporište u znanstvenome smislu. Stoga su odradili kviz prije predavanja i nakon predavanja i uvidjeli da su tijekom predavanja sve nedoumice riješene te su svi na pitanja odgovarali točno. Bravo za naše osmaše!

U kurikulumu nastave biologije u osmome razredu nalazi se nastavna tema Spolno prenosive boelsti i odgovorno spolno ponašanje te je 1. prosinca pravi trenutak za proširiti znanje iz toga područja. Kao i svake godine, nastavnica Andreja Dorić  učenicima osmih razreda održava  predavanje i debatiranje na temu te još uvijek neizlječive bolesti.

Najnoviji podaci upisani u Registar za HIV/AIDS Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo, Referentnoga centra za epidemiologiju Ministarstva zdravstva RH-a, u razdoblju od 1985. godine, kada su zabilježeni prvi slučajevi zaraze HIV-om, do 2022. godine, kažu da je u Hrvatskoj  ukupno zabilježeno 2004 osobe kojima je dijagnosticirana infekcija HIV-om, od čega ih je 612 oboljelo od AIDS-a.

U odnosu na druge zemlje svijeta, to nisu alarmantni podaci, ali svakako treba prevenirati i ukazivati na mogućnost zaraze kako bi se mladi odgovorno ponašali. Učenicima su prvo postavljena pitanja za raspravu i promišljanje. Kako biste se osjećali da saznate da je učenik u vašem razredu nositelj HIV virusa? Treba li se svaki zaposlenik, bez obzira na kojemu mjestu radi, testirati na HIV? Jesu li ljudi koji su zaraženi HIV-om loši ljudi? Trebaju li se samo homoseksualci bojati AIDS- a? Zašto je hrvatski naziv za tu bolest kopnica?

Edukacije s temama zdravlja i odgovornoga ponašanja nikad dosta, a učenici su se nakon radionice jednoglasno složili da je znanje moć jer znanje nam omogućuje ispravne odluke i sigurno sazrijevanje u zdrave mlade ljude.

Andreja Dorić