15. STUDENI – 15. PROSINCA - MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 29. 11. 2023.

Vodite računa o svome tijelu!

Ovisnost se definira kao duševno i/ili tjelesno stanje koje nastaje međudjelovanjem organizma i sredstva ovisnosti. U današnje vrijeme sve je više takvih sredstava ovisnosti koja su lako dostupna pa se edukacijom mladih mora ukazivati na sve štetne učinke. Cilj je edukacije i smanjenje potražnje i dostupnosti ilegalnih sredstava ovisnosti, kao i unaprjeđenje zaštite zdravlja i sigurnosti.

Droga, alkohol, cigarete sa svojim kemijskim tvarima djeluju na središnji živčani sustav, što rezultira privremenom promjenom percepcije, raspoloženja, svijesti ili ponašanja. No, i svaka neopravdana uporaba analgetika ili sedativa smatra se zlouporabom. Stoga je neophodno za uzimanje bilo kakvih medikamenata savjetovati se s liječnikom i uzimati ih u preporučenim dozama.

Nisu samo kemijske tvari te koje izazivaju ovisnost. Popis ovisnosti iz godine u godinu raste te se na popisu nalazi kockanje, klađenje, igranje videoigrica,vrijeme provedeno za računalom ili mobitelom... To može negativno utjecati na svakodnevne aktivnosti, međuljudske odnose i psihološku dobrobit, a učenici često lažu o vremenu provedenome na internetu te gube pojam o vremenu i zanemaruju obveze.

Učenici nisu svjesni pojedinih oblika ovisnosti te im to treba neprestano osvješćivati. Na satima razrednika učenici se educiraju o štetnim učincima energetskih pića, a  HZJZ, u suradnji s MZO-om, pokrenuo je kampanju Energetska pića nisu za mlada bića, kako bi se ta pošast među mladima pokušala svesti na minimum.

„Vodite računa o svome tijelu. To je jedino mjesto gdje možete živjeti.“ (Jim Rohn)

Postanimo ovisni o lijepim riječima, dobrim djelima i brizi za potrebite!

Andreja Dorić