ERASMUS+: OŠ DARDA UGOSTILA PARTNERE IZ RUMUNJSKE I CIPRA

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 7. 11. 2023.

I učenici i učitelji dobiše krila za rad, učenje i suradnju

Shvatili smo da svi imamo mnogo toga zajedničkoga te da u životu nema mjesta diskriminaciji * Gosti oduševljeni Baranjom i Osijekom * Veselimo se susretu u Rumunjskoj iduće godine

Osnovna škola Darda bila je domaćinom mobilnosti u sklopu Erasmus+ projekta "My school gives me wings!" (2022-1-RO01-KA210-SCH000084213) od 16. do 20. listopada 2023.

Prvi je dan započeo priredbom dobrodošlice. Naši su učenici s velikim uzbuđenjem dočekali naše goste iz Cipra i Rumunjske. Jako su se potrudili i pripremili razigranu, ali svečanu ceremoniju. Nakon pauze za kavu i užinu, održali smo prvu aktivnost pod nazivom Sat. Svi su rado sudjelovali, dobro smo se zabavili i još bolje upoznali.

Bilo je vrijeme za buđenje sjećanja pa smo pogledali prezentacije s dosadašnjih mobilnosti svake zemlje sudionice projekta. Posljednja aktivnost bila je rad na našoj himni protiv zlostavljanja i dječjim pravima. Podijeljeni u tri skupine, imali smo različite zadatke, što je rezultiralo konačnom snimkom himne. Potom smo pošli u kratki obilazak naše škole.

Nakon ručka u školi, zaputili smo se u Osijek, posjetiti zoološki vrt. Proveli smo neko vrijeme na igralištu i uživali u prekrasnome pogledu na rijeku Dravu.

Drugi je dan bio posvećen dječjim pravima. Prezentacija na tu temu uključivala je mnogo zanimljivih kratkih filmova koji su objašnjavali Konvenciju o pravima djeteta, kao i neke probleme s kojima se mnoga djeca i danas susreću.

Odigrali smo tri kahoot igre, kojima smo provjerili znanja o dječjim pravima, a pobjednici su nagrađeni čokoladama hrvatskih proizvođača. Predstavili smo i plakate koje su izradile sve zemlje koje predstavljaju projekt u svojoj školi. Potom smo ponovno krenuli putem Osijeka, ovaj put vlakom, što je bilo jako zanimljivo jer je nekim učenicima to bila prva vožnja vlakom u životu. Prošetali smo prekrasnim gradskim parkovima, igrali se na igralištima i za uspomenu puno se fotografirali. Nakon ručka, u društvu turističkoga vodiča, razgledavali smo Osijek i završili dan u Muzeju Slavonije. Učenici su sudjelovali u radionici ukrašavanja platnenih torbi tehnikom bojanja, koja se koristila u prošlosti na ovim prostorima.

Treći dan započeli smo predavanjem i radionicom koju je održala naša školska psihologinja Nataša Filipović, koja nas je naučila neke nove stvari o cyberbullyingu i podsjetila na ono što već znamo, a to je da uvijek moramo biti oprezni kada smo online. Uz raspravu o dječjim pravima, izradili smo naše stablo prava.

Treći je dan bio vrlo poseban iz više razloga. Prije svega, jednoj je našoj učenici bio rođendan pa smo joj otpjevali rođendanske pjesme na četirima jezicima: hrvatskom, rumunjskom, grčkom i engleskom. Drugo, toga se dana obilježavao Dan kravate. Upoznali smo goste s poviješću kravate te kreirali vlastite origami primjerke. Došlo je vrijeme i za natjecateljske igre pa smo se zaputili u školsku sportsku dvoranu. Učenici i učitelji sudjelovali su u dobro osmišljenim sportskim igrama, koje su zahtijevale ne samo fizičku spremnost, već i strpljenje i vještinu. Natjecalo se u međunarodnim timovima, a pobjednici su nagrađeni čokoladicama. Učitelji su održali prezentacije o tome kako njihove škole uključuju učenike ranjivih skupina u školski život te smo razmjenjivali primjere dobre prakse i puno naučili jedni od drugih.

Četvrti dan proveli smo u prirodi. Naime, posjetili smo Park prirode Kopački rit. Naša prva postaja bila je Područna škola Mece. Srdačno smo dočekani nastupom učenika, domaćim kolačima i pekarskim proizvodima. Potom smo krenuli prema Prezentacijsko-edukacijskome centru Tikveš. Naučili smo puno o parku prirode kroz izložbe, uz korištenje najnovije tehnologije i interaktivne igre te uz stručno vodstvo. Uživali smo u vožnji brodom po jezeru Sakadaš, kroz poseban zoološki rezervat. Krajnje odredište bila je Zlatna Greda, smještena u srcu Kopačkoga rita, gdje smo imali večeru i radionicu Dječja prava izražena umjetnošću.

Posljednji dan naše avanture započeli smo evaluacijom. Učenici i učitelji napisali su svoje komentare o aktivnostima i vremenu provedenom u Hrvatskoj. Zatim smo odigrali igricu pod nazivom Svi dijelimo neke stvari. Opet smo shvatili da svi imamo mnogo toga zajedničkoga te da u životu nema mjesta diskriminaciji. Za kraj smo uvježbali i snimili zajednički ples. Zajedničkome ručku prethodila je svečana dodjela zasluženih certifikata.

Prepuni dojmova, veselimo se susretu u Rumunjskoj iduće godine. Posebnu zahvalu upućujemo Općini Darda i Vodoopskrbi d.o.o. Darda, koji su prepoznali važnost projekata ovakve vrste i  promidžbe lokalne zajednice te nam svojim donacijama pomogli u realizaciji neformalnoga dijela programa.

Ivana Valeri