PUTNIČKI RASPOLOŽENI ČLANOVI ŠKOLSKOGA KOLEKTIVA POSJETILI SALZBURG I LEDENJAČKA JEZERA U GORNJOJ AUSTRIJI

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 10. 10. 2023.

Bila je to čista alpska uživancija!

Prijateljsko druženje te razgledanje austrijskih kulturnih, povijesnih i prirodnih znamenitosti

Putnički raspoložen dio školskoga kolektiva, kojima su se pridružile i nedavno umirovljene kolegice, od 6. je do 8. listopada 2023., prigodom obilježavanja Svjetskoga dana učitelja (5. listopada), posjetio Salzburg i ledenjačka jezera u Gornjoj Austriji. Bila je to prigoda za prijateljsko druženje, kao i razgledanje austrijskih kulturnih, povijesnih i prirodnih znamenitosti, a sve u izvrsnoj pripremi kolegice Sandre Forjan.

Vožnja ledenjačkim jezerom Wolfgangsee u pokrajini Salzburg te šetnja predivno uređenim i osunčanim mjestašcima na njegovoj obali, St. Gilgenom (rodno mjesto Mozartove majke) i St. Wolfgangom, bila su prava poslastica izletnicima. Očarao ih je, također, i Salzburg, četvrti po veličini grad u Austriji, na samoj granici s Njemačkom. Kako i ne bi kad je njegov stari grad na UNESCO-vome popisu mjesta svjetske baštine. U pratnji vodiča, razgledali su baroknu Katedralu Salzburger Dom te Mozartovu rodnu kuću i središnji trg s njegovim imenom i spomenikom iz 1842. Fotografiranje se nije moglo izbjeći u raskošno cvjetnome parku baroknoga dvorca Mirabell, izgrađenoga davne 1606., u kojemu su danas gradska vijećnica i administracija.

Čista alpska uživancija nastavila se i u pitoresknim mjestima Gornje Austrije. Hallstat je svjetski zaštićen kulturni krajolik. Bajkovito selo pored istoimenoga jezera potječe još iz pradavnoga željeznoga doba. Na 511 je metara nadmorske visine, a ukoso, uspinjačom, potrebno je dodatnih 770 metara visine za pogled iz snova. Šetnja obalom do glavnoga trga i protestantske i katoličke crkve opravdala je sva očekivanja. Najljepše selo u Austriji, kako mu tepaju, broji 800 stanovnika, a dnevno ga pohodi više od deset tisuća turista. U planini iznad najstariji je rudnik soli na svijetu, a zanimljivo je da se do 19. stoljeća do njega moglo samo čamcem i uskom stazom. U svijetu je jedinstven i po Kosturnici na mjesnome groblju, još od 12. stoljeća. Budući da nisu imali zemlje za klasično groblje, nakon 15 godina grobnoga mira vadili su lubanje, sušili ih i ukrašavali pa “izložili”. Posljednja je postavljena 1995. – mještanka je umrla 1983., a ostavili su joj i zlatni zub. Želja je za takvim pokopom oporučna.

Uoči povratka, prošetali su Bad Ischlom te se počastili gulašom i išlerima. Nekada je bio ljetna rezidencija Habsburgovaca, a danas je gradić s termalnim lječilištima.