> Novinari
Novinari

DAN KRUHA I ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE 2015. - HUMANITARNI

Autor: Ivana Lajoš Brkić, 9. 11. 2015.

Za Marijine je obroke skupljeno 2830,88 kn

I ove su godine, 30. listopada 2015., učenici i učitelji OŠ Darda zahvalili na blagodati koju nam je naša prebogata zemlja dala. Posebnost proslave bila je prikupljanje novčanih sredstava u humanitarne svrhe. Za Marijine je obroke skupljeno 2830,88 kuna. Donatorsku izložbu etno suvenira te kruha, pekarskih proizvoda i kolača pripremili su učenici od prvoga do osmoga razreda te gosti iz susjednoga Dječjega vrtića Radost.

Na početku programa pozdravni je govor održao ravnatelj škole Janoš Boni. Nakon toga posjetiteli su mogli odabrati nešto za sebe i donirati novac. Najviše su u tome uživali mališani i njihovi roditelji. Svima koji su koju kunicu odvojili za gladnu djecu zahvaljujemo i nadamo se da ćemo taj nezaboravan doživljaj nesebičnoga dijeljenja i pomaganja ponoviti i dogodine.

Marijini su obroci organizacija čiji je cilj osigurati prehranu u školama u najsiromašnijim državama svijeta. Projekt je započet 2002., a osnovao ga je Magnus MacFarlane Barrow. Prva je akcija bila osiguranje hrane za 200 školske djece u Malaviju. S vremenom se projekt proširio i danas pruža besplatne školske obroke u stotinu škola i hrani više od milijun djece dnevno diljem Afrike, Azije, Europe, Južne Amerike i Kariba.
Od 1. svibnja 2012., “Scottish International Relief“ promijenio je ime u Marijini obroci. Sjedište je u mjestu Dalmally u Škotskoj, a imaju podružnice u Hrvatskoj, BIH, Njemačkoj, Italiji, SAD-u, Australiji, Austriji i Irskoj.

Tara Kršić, 8.b