EDUKACIJOM PRUŽANJA PRVE POMOĆI MOŽEMO SPASITI ŽIVOT

Autor: Veronika Antal Horvat, 8. 2. 2020.

Praksom se najbolje uči i pamti

Na satu biologije učenici 8.a razreda, pod budnim okom nastavnice Andreje Dorić i njene desne ruke, Laure Hodak Dujković, članice podmlatka Crvenoga križa, učili su pružiti prvu pomoć unesrećenom. U obradi nastavne cjeline Živčani sustav učenici su imali priliku naučiti o mnogim stanjima, bolestima i povredama. No, teorija je jedno, a praktični rad drugo. Kad god se može, treba praksu primijeniti jer tako se najbolje uči i pamti.

Prva je pomoć skup postupaka kojima se pomaže ozlijeđenoj ili iznenada oboljeloj osobi na mjestu događaja, prije dolaska hitne medicinske službe ili drugih kvalificiranih zdravstvenih djelatnika. Zato je bitno nešto poduzeti prije toga. Naučili smo kako postupiti s osobom koja je bez svijesti, a to se može dogoditi svakome i svugdje. Stanje svijesti provjerava se tako da osobi nježno protresemo ramena i uputimo glasno i razgovijetno pitanje, primjerice „Čujete li me?“, „Što se dogodilo?“. Ukoliko osoba ne odgovara, treba ju staviti u bočni položaj, kako bismo joj održali prohodnost dišnoga puta i omogućili joj nesmetano disanje te spriječili gušenje.

U galeriji slika pogledajte kako smo vježbali prvu pomoć, a ako više želite naučiti pridružite se mladima u Crvenome križu.

Andreja Dorić, prof.