ERASMUSOVCI OŠ DARDA UŽIVALI KULTURNI TURIZAM U ŠPANJOLSKOJ

Autor: Veronika Antal Horvat, 20. 11. 2018.

Spoznavali bogatu baštinu Andaluzije

Srdačni i gostoljubivi Španjolci gostima su iz devet zemalja predstavili svoje bogato kulturnopovijesno naslijeđe

Upoznavajući druge ljude, narode i kulture, premošćujemo i prihvaćamo različitosti, kvalitetnije komuniciramo, a sva stečena znanja i iskustva prenosimo na društvenu zajednicu u kojoj živimo. Da je bogatsvo u različitostima, opetovano dokazuju učenici i učitelji Osnovne škole Darda sudjelujući u dvama Erasmus+ KA2 projektima. U listopadu ove godine bili su izvrsni domaćini Kataloncima, Bugarima i Latvijcima, a početkom studenoga, pak, gostovali su u Andaluziji, gdje su, s ostalim sudionicima (Grčka, Cipar, Sicilija, Sardinija, Slovenija, Finska, Portugal, Španjolska),i u učionici i u obiteljskoj društvenoj zajednici, učili bolje razumijevati jedni druge i oprimjeravati kako se postaje boljim građaninom Europe i svijeta.

Škola domaćin trećega susreta učenika i učitelja projektaPromicanjedruštvenoguključivanja/integracijenašihučenika u nepovoljnomepoložajukrozpoznavanje/znanjebogatiheuropskihkulturnihdobara/povijesti /Promoting the social inclusion/integration of our disadvantaged students through the acquaintance/knowledge of the rich European cultural heritages/history (5.-9. studenoga 2018.) bila je Osnovna škola Andrés Bernáldez u španjolskome gradu Los Palacios y Villafranca (40 tisuća stanovnika), udaljenome 30 kilometara od Seville. Otvorena je prije šest godina i zajedno s dječjim vrtićem broji petstotinjak djece, koji se ondje školuju do odlaska u srednju školu, odnosno do 6. razreda (kod nas bi to bio 5. razred). Školu i mjesto, ističu Darđani, uvijek će pamtiti po gostoljubivosti i srdačnosti njezinih stanovnika, koju su iskazali već na aerodromu, iako se služe tek nekolicinom engleskih riječi.

U skladu s temom projekta, domaćini su se potrudili pokazati svoje kulturnopovijesno bogatstvo i naslijeđe – mnoštvo crkava, dvoraca i utvrda. Isto tako, i naučiti gostujuće učenike i učitelje izrađivati unikatni španjolski suvenir - lepeze od plastičnih vilica te plesati čuveni, strastveni i emotivni flamenco.Zauzvrat, naši su učenici nove prijatelje učili pisati glagoljicu, plesati kolo i vezati kravatu.

Šetnja Sevillom ostat će nam u pamćenju - velebna gotička katedrala, s čijih se tornjeva vidi cijeli grad, kroz koji se proteže rijeka Guadalquivir. Unutar katedrale nalazi se i grob Kristofora Kolumba, zaključuje Nataša Mesić Muharemi, školska knjižničarka i glavna koordinatorica projekata, u ime troje sedmaša, Irene Andrić, Nicholle Ribarić i Frana Vrajića, te kolegice Ivane Lajoš Brkić i ravnatelja Janoša Bonija. Tu su još, dodaje, i Real Alcazar sa svojim prekrasnim vrtom, u kojemu je snimana serija Igre prijestolja, zatim Torre del Oro ili Zlatni toranj. Ime je dobio po tome što je dio tornja bio prekriven zlatnim pločicama. Potom Španjolski trg sa svojim dugim arkadama i prekrasnom fontanom,na kojem se snimalo nekoliko filmova, između ostaloga i Ratovi zvijezda, te arena za borbu s bikovima.

Iako je kišilo dok su šetali Cordobom, rodnim mjestom filozofa Seneke, to im nije umanjilo doživljaj. Starim dijelom grada dominira velika Abd-al-Rahmanova džamija, koja je od 16. st. pretvorena u katedralu La Mezquita. Ogromna je to građevina, u kojoj arkade na 869 stupova dijele unutrašnjost u 19 uzdužnih i 33 poprečna broda.Cadiz je grad na obali Atlanskoga oceana kojim se proteže ogromna pješčana plaža, a diči se svojom veličanstvenom katedralom i svjetski poznatim karnevalom. U obližnjem je Jerezu De La Frontera i slavna vinarija Tio Pepe.

Hrana je vrlo bitna u španjolskoj kulturi, priča Mesić Muharemi, a ondje su vrloponosni na proizvode od crne svinje -šunku ili jamon te na gulaš od svinjske obrazine ili carrillada. Probali su i čuvene tapase, ali i bikov rep. Kolači preliveni šećernim sirupom i uvaljani u šećer, kaže, bili su na svakome koraku.

Kako nam je bilo pogledajte u našoj foto-galeriji.

Branka Horvat