OSNOVNA ŠKOLA DARDA BILA JE USPJEŠAN DOMAĆIN MEĐUNARODNOGA PROJEKTA ERASMUS+ KA2

Autor: Veronika Antal Horvat, 14. 4. 2017.

Mali Poljaci, Slovenci i Grci oduševljeni Baranjom

U darđanskoj smo se školi divno proveli, radeći u klubovima zajedno, razmijenivši iskustva i naučivši mnogo jedni od drugih. Skulpture od slame za nas su posebna novost, a te ćemo tehnike, zacijelo, primijeniti u svojim školama, zaključila je Anita Dabrowska, međunarodna koordinatorica

Hrvatska umjetnost – skulpture od slame, drama i nacionalni plesovi radionica je kojom se Osnovna škola Darda, 3.-8. travnja 2017., predstavila svojim gostima iz Poljske (Srednjoj školi Jan Twardowski iz Rozogacha – učiteljicama Aniti Dabrowska, Aldoni Kaczmarczyk i Joanni Wasik te učenicima Sandri Mierzejewska, Juliji Siurnicka, Juliji Zarnoch, Kacperu Kulasu, Zuzanni Lis, Szymonu Skibi, Maksymillijanu Chyleku i Juliji Kordek), Slovenije (Osnovnoj školi Toma Brejca iz Kamnika – učiteljicama Andreji Žavbi Kren i Tadeji Pezdirc te učenicima Lanu Kočanu, Andreju Gotaru, Izi Zorman, Ani Kutnar, Pini Štubljar, Evi Lap, Emi Rihter i Manci Pipan) i Grčke (1. osnovnoj školi iz Schimatarija – učiteljicama Eleni Alexaki, Stasini Noti i Charisiji Mavrigopoulou te učenicima Georgiosu Papaioannou, Nikitasu Fokidisu, Eleni Chantzi, Jashan Preet Kaur, Panagioti Alexaki i Effraimu-Ioannisu Zacharakisu), s kojima surađuje u dvogodišnjem međunarodnome Erasmus+ KA2 projektu Kroz umjetničke sposobnosti do razvijenih osnovnih vještina, na čijem je čelu Anita Dabrowska iz Poljske.

Kruna našega domaćinstva bila je predstava Šuma Striborova, bajka Ivane Brlić Mažuranić, koju je, u vrlo kratkome vremenu, priredilo 53 učenika i 15 učitelja iz četiriju zemalja, kazala je Nataša Mesić Muharemi, koordinatorica projekta, dodavši: Uspješnost rada u dramskoj, plesnoj i likovnoj radionici, u kojoj je gostovao i magistar kiparstva Nikola Faller i s učenicima izrađivao skulpture od slame, velikim su pljeskom potvrdili roditelji naših učenika, koji su srdačno, u svojim domovima, primili gostujuće učenike, njih 22. Za tu su prigodu, s brojnim učiteljima, uzvanicima i predstavnicima lokalne zajednice, priredili slane i slatke specijalitete našega podneblja.

Gosti su Darđanima predstavili svoju zemlju, mjesto i školu, a domaćini su se pobrinuli da se u svoje domove vrate zadovoljni i puni novih iskustava. Priredbom dobrodošlice dočekani su i u Područnoj školi u Mecama, susreli su se s Antom Vukojem, načelnikom Općine Darda, koja je, uz Osječko-baranjsku županiju pomogla u realizaciji projekta, obišli tamnošnje jezero Đola, ostatke Sulejmanovoga mosta i Konjički klub Darda, potom i osječke znamenitosti te Arheološki i Muzej Slavonije. Cjelodnevni izlet u Baranji uključio je vožnju turističkim vlakićem, panoramsko razgledavanje Kopačkoga rita brodom uz stručnoga vodiča, video prezentaciju i multimedijalnu izložbu, kao i Memorijalni kompleks “Batinska bitka”, Vinariju Belje i Vidikovac te Ulicu izgubljenoga vremena u Karancu, u kojoj je priređen i ručak.

Umjetnošću želimo poboljšati osnovne vještine učenika u čitanju, pisanju, znanju engleskoga jezika i matematike. U darđanskoj smo se školi divno proveli, radeći u klubovima zajedno, razmijenivši iskustva i naučivši mnogo jedni od drugih. Skulpture od slame za nas su posebna novost, a te ćemo tehnike, zacijelo, primijeniti u svojim školama, zaključila je Dabrowska.

Da su takvi EU projekti prijeko potrebni složili su se i ravnatelji darđanske, poljske i grčke škole, Janoš Boni, Joanna Wasik te Evgenia Strati, koja se Darđanima obratila putem video konferencije. Slijede radionice u školama sudionicama projekta, a posljednja dva zajednička rada i druženje bit će u Sloveniji i Poljskoj, ujesen ove te na proljeće 2018. godine.

Grkinja i Slovenka svoju su kreativnost pokazale u likovnoj radioniciGrkinja i Slovenka svoju su kreativnost pokazale u likovnoj radionici

S Hurem i Sulejmanom ispred dvorca Esterhazy u DardiS Hurem i Sulejmanom ispred dvorca Esterhazy u Dardi

Gosti s domaćinima u Vinariji BeljeGosti s domaćinima u Vinariji Belje

Domaći slani i slatki specijaliteti za gostujuće učenike i učiteljeDomaći slani i slatki specijaliteti za gostujuće učenike i učitelje