OBILJEŽEN MEĐUNARODNI DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA

Autor: Veronika Antal Horvat, 1. 2. 2017.

Tragična lica genocida u predstavi i na izložbi

Učenici su istražili sudbine njemačkoga boksača, zagrebačke glumice te brojnih sportaša i logoraša

Dramskom predstavom Moj pas Lala, kojom su prikazali život Romana Kenta i njegove obitelji i psa tijekom holokausta u poljskome Lodžu, naši su učenici, 31. siječnja 2017., kao i svake godine, obilježili Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta (27. siječnja).

Predstava je bila završna ovogodišnja aktivnost glede holokausta, naglasila je Sanela Toša Ljubičić, voditeljica projekta i učiteljica povijesti, kojoj je, u dramskoj radionici, pomagala i učiteljica hrvatskoga jezika Ljubica Krašnjak, dodavši: Istražili smo, također, sudbinu Johanna Trollmana, njemačkoga Roma, boksača, koji je, usprkos sportskim uspjesima, završio u logoru, Leje Deutsch, zagrebačke glumice, koja je svoj život završila u stočnome vagonu, potom i Josepha Schleifsteina, najmlađe osobe koja je preživjela holokaust te Mitra Trifunovića i Borisa Hanžekovića, koji su tragično završili u jasenovačkome logoru. Svaki je učenik imao zadatak proučiti život jedne osobe, dovršiti njezin portret i napisati najvažnije o njoj. Radove smo izložili pod nazivom Lica holokausta. Osim toga, učenici su na nastavi povijesti pogledali i dokumentarni film Povratak posljednjeg, video svjedočanstvo Olega Mandića, logoraša koji je zadnji živ izišao iz Auschwitza.

Potrebno je, na kraju, reći i da su se svi, zajedno s američkim partnerima, uključili u akciju We/I remember na društvenim mrežama, koju je pokrenulo devet žena koje su preživjele holokaust i koje su željele jednostavnu poruku prenijeti svijetu. Napravile su znak We remember ili I remember i stavile svoju fotografiju na društvene mreže. Zamolile su sve da im se pridruže. Cilj im je dosegnuti 6 milijuna fotografija, u ime 6 milijuna ubijenih tijekom holokausta.