PROSLAVILI SMO SVJETSKI DAN ROMA, DRUGU GODINU ZAREDOM

Autor: Ivana Lajoš Brkić, 13. 4. 2016.

Obrazovanje Roma – ključ integracije u hrvatsko društvo

Svjetski dan Roma (8. travnja), Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve holokausta (2. kolovoza) i Svjetski dan romskoga jezika (5. studeni) tri su romska praznika, istaknuo je Branko Đurđević, predsjednik Vijeća romske manjine Općine Darda.

Drago mi je da drugu godinu zaredom naša škola svečano proslavlja Svjetski dan Roma, zahvaljujući inicijativi naših učiteljica, Tihane Jozin, Zlate Jakovljević i Nataše Mesić Muharemi, kazao je Janoš Boni, ravnatelj naše škole. Suživot Roma, Hrvata i učenika drugih narodnosti kod nas je na zavidnoj razini. Sva se djeca zajedno igraju, plešu, obavljaju zajedničke aktivnosti, istaknuo je Boni, zahvalivši, na tome, i lokalnoj samoupravi.

Intonirane su hrvatska i romska himna, a misao vodilja cijele svečanosti, 11. travnja 2016., bila je obrazovanje učenika Roma, ključ njihove integracije u hrvatsko društvo.

Dragi učenici, želim vam što više uspjeha u školi! Pokažite interes za svoju školu, svoje mjesto i svoj narod!, pozdravio je nazočne Anto Vukoje, načelnik Općine Darda. Velik doprinos dala je i naša Općina. Od 2005. stvorena je infrastruktura. Napravljene su ceste, a pri kraju je i izgradnja romskoga Doma kulture, u kojemu će biti glazbena i plesna škola te druge aktivnosti, obećao je Vukoje.

Da su učenje i rad vrlo važni, pokazao je i dokumentarni film Učim za bolje sutra, čiji su autori učenici osmih razreda, Tea Đambo, Eva Benić i Gabrijel Kanjo. Pomogle su im učiteljice Jozin i Ivana Lajoš Brkić te pedagoginja Zlata Jakovljević.

Posebice valja istaknuti uradak učenika posebnih odjela, koji su, sa svojim učiteljicama, Jozin i Milanom Sudarić Jager te knjižničarkom Mesić Muharemi, napravili prekrasnu interaktivnu slikovnicu Prava djeteta. Osim posebne brige za obrazovanje i naobrazbu te prihvaćanje i ljubav, djeca imaju pravo, potkrijepili su slikom i riječju, na ime, obitelj i dom, zdravstvenu zaštitu, zdravu prehranu, igru, slobodu izbora prijatelja, vjerovanje u što žele, kao i pravo na zaštitu od nasilja i odrastanje u svijetu bez rata.

Kasum Cana, Fari Ibraimovski i Nedjo Osman romski su pjesnici, a njihove su stihove govorile učenice Sabina, Petra, Lucija, Hana i Brigita. Čast da priredbu privede kraju pripala je Emanuelu Rajnoviću, violinskome virtuozu iz 3.b, koji je dočekan i ispraćen velikim pljeskom publike, među kojima su bili i Ružica Radovanović, tajnica Upravnoga odjela Općine Darda, i Jovica Radosavljević, koreograf, predsjednik i voditelj Romskoga kulturno umjetničkoga društva Darda.

Svjetski dan Roma (8. travnja), Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve holokausta (2. kolovoza) i Svjetski dan romskoga jezika (5. studeni) tri su romska praznika, istaknuo je, tijekom svečanosti, Branko Đurđević, predsjednik Vijeća romske manjine Općine Darda.

U Hrvatskoj je blizu 17000 Roma, a najviše ih je u Međimurskoj županiji. U Drugome je svjetskome ratu ubijeno više od pola milijuna Roma, a, uz Poljsku i Mađarsku, naša je zemlja jedina, od 2014., koja obilježava sjećanje na stravična stradanja Roma.

Svjetski dan romskoga jezika prvi je put obilježen 5. studenoga 2009. u Zagrebu, na inicijativu Udruge za promicanje obrazovanja Roma u RH “Kali Sara”. Bilo je to u čast danu iz 2008., u kojem je objavljen prvi Romsko-hrvatski i Hrvatsko-romski rječnik, autora Veljka Kajtazija, u izdanju romske Udruge za promicanje obrazovanja Roma u RH ˝Kali Sara˝ iz Zagreba i Odjela za orijentalistiku pri Filozofskome fakultetu u Zagrebu. Već sljedeće godine, 2009., istoga je dana održan prvi Simpozij o romskome jeziku. Okupljeni iz cijeloga svijeta donijeli su Povelju i Deklaraciju Simpozija, u povodu Svjetskoga dana romskoga jezika, koju su potpisali svi sudionici, među kojima i predstavnici Međunarodne unije Roma (IRU). Dana 7. studenoga 2015. Opća skupština UNESCO-a prihvatila je inicijativu Republike Hrvatske te je službeno proglasila 5. studeni kao Svjetski dan romskoga jezika. Prijedlog je usvojen, bez rasprave.

Motivacijski video za obrazovanje učenika možete pogledati ovdje.