SVJETSKI DAN ROMA

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 14. 4. 2015.

U OŠ DARDA ODRŽANA SVEČANA PRIREDBA U POVODU SVJETSKOGA DANA ROMA

Prvi put intonirana romska himna Gyelem, Gyelem

U OŠ DARDA ODRŽANA SVEČANA PRIREDBA U POVODU SVJETSKOGA DANA ROMA

Prvi put intonirana romska himna Gyelem, Gyelem

Vjerujem da ćemo i dalje dobro surađivati, zaključio je Branko Đurđević, uručivši zahvalnice za pomoć u promicanju kulturnih tradicionalnih običaja Roma ravnatelju Janošu Boniju, pedagoginji Zlati Jakovljević i defektologinji Tihani Jozin

Zahvaljujući defektologinjama Tihani Jozin i Milani Sudarić Jager, idejnim začetnicama i glavnim organizatoricama, u našoj je školi, 10. travnja 2015., prvi put održana priredba u povodu Svjetskoga dana Roma (8. travnja). Intonirane su hrvatska i romska himna, održana zanimljiva predavanja o romskoj himni, zastavi i povijesti, prikazan video Kratkoga tečaja romskoga jezika: pozdrava, razgovora i brojeva na bajaškome jeziku (s učenicima Romima pripremila učiteljica Tihana Jozin) te postavljene izložbe knjiga i fotografija. Sve je završilo spektakularnim Djevojačkim plesom, u izvedbi Romskoga kulturno umjetničkoga društva Darda, pod vodstvom Jovice Radosavljevića, koreografa, predsjednika i voditelja, za kojeg su u Osijeku, 2008., na međunarodnome festivalu dječjega folklora Perlice Europe, osvojili zlatnu, srebrnu i brončanu medalju.

Bila mi je čast prvi put čuti romsku himnu u našoj školi, kazao je ravnatelj škole Janoš Boni okupljenim učenicima i učiteljima te poštovanim i dragim uzvanicima – predstavnicima Vijeća romske manjine Općine Darda i Osječko-baranjske županije Branku Đurđeviću i Jovici Radosavljeviću, predsjedniku Općinskoga vijeća Općine Darda Ivanu Hodaku, tajnici Upravnoga odjela Općine Darda Ružici Radovanović te predstavniku Vijeća srpske manjine Općine Darda Spasoji Bancu.

Svjetski dan Roma obilježava se u čast prvoga Svjetskoga kongresa Roma, održanoga 8.-12. travnja 1971. u Londonu, naglasio je, između ostaloga, Branko Đurđević, dodajući: Ondje su usvojene odluke o romskoj zastavi i službenoj himni. Zastava je u donjemu dijelu zelene boje i simbolizira zemlju, a u gornjem plave, i predstavlja nebo. Crveni kotač, koji se nalazi u sredini označava putovanja i migracije Roma. Prvi je predsjednik simpatično rekao kako je romska zastava tolerantna, jer se pod njome nije vodio niti jedan rat.

Danas je u Dardi 650 Roma, odnosno 9,41 posto stanovništva, koji vrlo teško žive, jer su nezaposleni i na socijalnoj su skrbi. Posebice molim pomoć za romsku djecu, jer, na žalost, nemaju uvjete kao ostala djeca, kazao je Đurđević.

Prema popisu stanovništva provedenome 2011., u Hrvatskoj ima 16.975 Roma, a najviše ih je u Međimurskoj županiji. Iz predavanja učenica sedmašica Marine Todorović, Tare Kršić, Teje Đambo i Nikolete Pršić o romskoj povijesti, koje su pripremile s mentoricom Sanelom Toša Ljubičić, učiteljicom povijesti, okupljeni su mogli saznati da su Bajaši Muntenci počeli naseljavati Baranju prije tristotinjak i više godina te da govore baranjskim muntenskim. Inače, 12 je milijuna Roma diljem svijeta, a u Europi čine, sa 7-9 milijuna, najveću etničku manjinu.

Valja istaknuti i da su svečanoj priredbi prethodile Izložba literature o romskoj povijesti i kulturi na romskome jeziku (donacija Branka Đurđevića), koju je, uz pano u školskome holu, uredila Nataša Mesić Muharemi, te Izložba fotografija poznatih Roma u svijetu, čiji je autor Jovica Radosavljević. Uz sve to, romski se poslovični izričaj mogao iščitavati s panoa učionica i razredne i predmetne nastave.

Vjerujem da ćemo i dalje dobro surađivati, zaključio je, na kraju, Đurđević, uručivši zahvalnice za pomoć u promicanju kulturnih tradicionalnih običaja Roma ravnatelju Janošu Boniju, pedagoginji Zlati Jakovljević i defektologinji Tihani Jozin.

Fotografije pogledajte u foto-galeriji!

Nataša Mesić Muharemi