OBAVIJEST ZA RODITELJE I UČENIKE

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 14. 1. 2021.

Ovim putem Vas želimo obavijestiti da je za učenike i učenice osmih razreda i ove godine dostupno cijepljenje protiv HPV-a. Radi se o neobaveznom, preporučenom i besplatnom cjepivu.

Poštovani,

Trenutačna epidemiološka situacija nije zapreka provođenju bilo kojeg cijepljenja iz Nacionalnog programa pa tako ni cijepljenja protiv HPV-a, koje će se provoditi prema svim uputama o mjerama suzbijanja  i sprečavanja  epidemije COVID-19 u školskim ambulantama.

Za cijepljenje je nabavljeno devetvalentno cjepivo koje sadrži sljedeće tipove HPV-a: 6,11,16,18,31,33,45,52 i 58 i dostupno je pod nazivom Gardasil 9.

Istraživanja su pokazala da se najveći broj novih infekcija HPV-om događa osobama između 14.  i 25. godine, koje se mogu zaraziti već pri prvom spolnom odnosu sa zaraženim partnerom, a najveća učinkovitost cjepiva je prije očekivanog početka spolne aktivnosti i mogućih kontakata s humanim papilomavirusom.

Zahvaljujući medicinskom napretku i desetljećima istraživanja, danas je infekciju HPV-om moguće spriječiti – cijepljenjem. Cjepivo protiv HPV-a je ujedno i cjepivo protiv raka, jer se prevencijom infekcije smanjuje rizik od razvoja čak šest vrsta raka koje ovaj virus može uzrokovati.

Cjepivo nije zamjena za redovite ginekološke preglede  i spolno odgovorno ponašanje, stoga su preporuke o prevenciji jednake i za necijepljenje i cijepljene osobe.

Ukoliko se roditelji odluče na cijepljenje potrebno je javiti se službi za školsku medicinu, ispostava Beli Manastir,  ZZJZ Osječko –baranjske županije,  tel : 031/705-173, utorkom i petkom od 9 do 12h ili na mail skolska.beli.manastir@gmail.com.

Informacije o HPV cijepljenju možete pročitati i u privitku.

Ivana Dorušak, dr.med.specijalista školske i adolescentne medicine

Zdenka Mehić, med.sestra

Priloženi dokumenti: