STOP NASILJU! PETI JE EUROPSKI PROJEKT OSNOVNE ŠKOLE DARDA

Autor: Veronika Antal Horvat, 10. 12. 2019.

Zajedno protiv nasilja među učenicima

S ciljem razmjenjivanja dobre prakse, u Rumunjskoj se sastalo više od stotinu i pedeset učenika i učitelja iz Turske, Poljske, Latvije, Sjeverne Makedonije i Hrvatske

Iako postoje zakoni i propisi koji bi učenicima trebali jamčiti sigurnost, udobnost i međusobnu suradnju, u hrvatskim se školama, nažalost, događaju slučajevi nasilja, uznemiravanja i diskriminacije. Kako bi se tome stalo na kraj, načine i sredstva za uklanjanje takvih ponašanja tražit će i Osnovna škola Darda, koja, s partnerskim školama iz Rumunjske, Sjeverne Makedonije, Turske, Poljske i Latvije, sudjeluje u Erasmus+ projektu Stop nasilju! (Say NO to violence and discrimination by games). Škole će razmjenjivati primjere dobre prakse, a iskusnim je Darđanima to već peti europski projekt u posljednjim trima godinama.

Projekt su prijavili Rumunji, Scoala Gimnaziala "Vasile Mitru" Tasca, s kojima smo, u suradnji s 55 učitelja i stotinu učenika, od 24. do 29. studenoga 2019., radili na strategiji borbe protiv nasilja u školama, naglasila je prof. Ivana Valeri, koordinatorica projekta, dodavši: Četvero naših učenika, Leticija Parat, Anai Erdeg, Ante Vukas i Dorijan Štih, u pratnji nastavnica Mirele Horvat i Veronike Antal Horvat te ravnatelja Janoša Bonija i mene, sudjelovalo je u brojnim radionicama u svezi sa sprečavanjem nasilja. Uvjerili su se da i riječi jako bole te da iza loših riječi i postupaka, unatoč našim isprikama, često ostaju teški, doživotni ožiljci.

Domaćini su bili posebno gostoljubivi pa se svi slažu da je to bilo prekrasno i korisno iskustvo. Osim što su podizali empatiju, uzajamno poštovanje, socijalne i komunikacijske vještine, emocionalnu i socijalnu inteligenciju te toleranciju između zemalja sudionica, Darđani su predstavili parfem prijateljstva, logo projekta i, Kahoot kvizom, najuspješniju hrvatsku sportašicu – Janicu Kostelić. Posjetili su i znamenitosti u blizini Tasce - Lacu Rosu (Crveno jezero), Catatea Neamt, tvrđavu iz 14. stoljeća, kuću poznatoga rumunjskoga književnika Iona Creanga te samostan Agapia. Na poljoprivrednome gospodarstvu u blizini škole kušali su, pak, domaće specijalitete, palentu, sir i pečeno svinjsko meso.

Darđanska je škola za projekt dobila 23120,00 eura. Njegova važnost i dobrobit ogledat će se sve do kraja kolovoza 2021., a sljedeći susret bit će u Poljskoj krajem ožujka sljedeće godine.

Više slika pogledajte u našoj foto-galeriji.

« Ožujak 2024 »