OSNOVNA ŠKOLA DARDA U ČETVRTOME ERASMUSU U POSLJEDNJIM TRIMA GODINAMA

Autor: Veronika Antal Horvat, 25. 11. 2019.

S još pet zemalja o raznolikoj europskoj kulturi

Imamo najveću odgovornost, jer smo glavni koordinatori projekta, koji će trajati do kraja kolovoza 2020. i čija ukupna vrijednost prelazi 170 tisuća eura, naglasila je glavna koordinatorica Mesić Muharemi * Suradnja s Portugalcima, Latvijcima, Cipranima, Španjolcima i Talijanima bila je izvrsna već na prvome susretu, u Dardi

Ni nekoliko dana od završetka prvoga susreta u novome Erasmusu+, četvrtome projektu u posljednjim trima godinama, Osnovnoj školi Darda ne prestaju stizati reakcije oduševljenih gostiju i domaćih. Učenici i učitelji iz Cipra, Latvije, Italije, Portugala i Španjolske, 20 učenika i 11 učitelja, preplavili su svoje privatne i službene stranice društvenih mreža zahvalama i fotografijama Baranje, Osijeka, Vukovara, Zagreba i Nacionalnoga parka Plitvička jezera.

Tijekom petodnevnoga boravka u Hrvatskoj (11.-16. studenoga 2019.), gostujući su i domaći učenici sudjelovali u igrama upoznavanja, učenju hrvatskoga jezika, radionicama hrvatske glazbe i plesa, glagoljice i izrade ogrlica, narodnih nošnji i zlatoveza. Crtali su i hrvatske simbole na majicama, saznali tko su hrvatski velikani te odigrali olimpijadu starih sportova. Posjetili su NP Plitvička jezera, Etnološki centar Beli Manastir i Park prirode Kopački rit, a veliki im je doživljaj bio i vožnja dizelskim motornim vlakom, popularnim Šinobusom, od Darde do Osijeka, u kojem su razgledali baroknu Tvrđu i središte najvećega slavonskoga grada. Učitelji su, pak, posjetili osječki Centar za odgoj i obrazovanje „Ivan Štark“ i suvremeni regionalni Centar za autizam, Vukovar i Muzej vučedolske kulture. O tome kako djeluje hrvatski obrazovni sustav, kao i posebni odjeli u redovitome sustavu obrazovanja u Republici Hrvatskoj izvjestile su ih učiteljice predavačice Andreja Dorić i Tihana Jozin. Prvi je susret, kako i priliči dobrim domaćinima, završio pripremom tradicionalnih baranjskih jela i slastica, podjelom certifikata i završnom svečanošću, u kojoj su sudjelovali i darđanski folkloraši (hrvatsko i mađarsko društvo) te članovi Udruge Đola, koji su nazočne podsjetili na vladavinu Sulejmana Veličanstvenoga i priču o izgradnji njegovoga čuvenoga mosta koji je povezivao Osijek i Dardu.
Imamo najveću odgovornost, jer smo glavni koordinatori projekta Diversity and culture make the UNION, u kojemu je riječ o kulturnoj baštini. Sudjeluje šest škola, Direzione Didattica Don Bosco, Canicatti (Italija, Sicilija), IA' Dimotiko Sxoleio Lemesou (KB), Cipar, Agrupamento de Escolas Professor Abel Salazar, Ronfe (Braga, Portugal), CEIP ANDRES BERNALDEZ, Los Palacios y Villafranca (Španjolska), Ojars Vacietis Gaujiena Elementary School, Apes novads (Latvija) i naša škola, na čelu s ravnateljem Janošem Bonijem, naglasila je Nataša Mesić Muharemi, glavna koordinatorica, dodajući: Ciljevi su nam upoznati se s vlastitom kulturnom baštinom, ali i onom ostalih europskih zemalja, promovirati jednakost, inkluziju i obrazovanje naših učenika s težom socijalnom situacijom, invaliditetom, obrazovnim poteškoćama i smanjenim mogućnostima u odnosu na svoje vršnjake, poboljšavajući njihovu kulturnu svijest, jezik, komunikaciju i ICT sposobnosti, kao i povećati suradnju među članicama EU-a. Vrijednost je cijeloga projekta 172.770,00 eura, a od toga je naša škola dobila 32.370,00.

Projekt će trajati do kraja kolovoza 2020. Učenici će s učiteljima raditi na pjesmama i plesovima svoga zavičaja, izraditi kuharicu, učiti jezike zemalja partnera i napraviti zajednički, sedmojezični rječnik te knjigu o kulturnim događanjima u svome kraju. Proučavat će i stare dječje igre i sportove. Imat će priliku saznati razlike i sličnosti europskih zemlja te na taj način razvijati toleranciju, uvažavanje i prihvaćanje različitosti. Sljedeći su im susreti u proljeće 2020., u Portugalu i Latviji.

Više slika pogledajte u našoj foto-galeriji.

« Ožujak 2024 »