USPJEŠNI U ERASMUS+

Autor: Veronika Antal Horvat, 27. 11. 2017.

Baranjci “skoknuli” do Slovenije i do Latvije

Tamo su mali Darđani učili kako postati lideri konkurenti na tržištu rada i imati kompetencije

DARDA - Kreativni učenici - sutrašnji poduzetnici, drugi je od triju Erasmus+ projekata koje provode učenici i nastavnici OŠ Darda. U sklopu projekta, zajedno s učenicima i učiteljima iz Španjolske, Bugarske, Latvije i Hrvatske, boravili su u Vainodeu, u Latviji, gdje su, između ostaloga, učili kako postati lideri konkurenti na tržištu rada i imati kompetencije poželjne u poslovnome svijetu.

Veliki zalogaj

- Nekoliko se dana u tamnošnjoj školi mukotrpno i dugo radilo. Učenici su imali zadatak pripremiti festival na kojem su se zabavljali i učili. Likovne, sportske, menadžerske i medijske radionice pokazale su načine komuniciranja u skupini, kako svoje kompetencije iskoristiti za što bolji učinak cijele skupine, kako izabrati pravoga vođu i slično - ističe prof. Andreja Dorić, naglašavajući kako je sve skupa bio veliki zalogaj, ali uspješno savladan. Djeca su tako, dodala je, dokazala da su često bolji vizionari i modelari budućnosti nego odrasli. Važno je istaknuti kako im je, kroz igru i učenje engleski jezik svakim danom bio sve bolji. Prof. Ivana Lajoš Brkić naglašava kako su darđanski učenici šestih razreda bili ravnopravni sa šesnaestogodišnjacima, izvrsno obavljali zadane im uloge u skupini i ostvarili zavidne rezultate. Sve skupa rezultiralo je vrlo dobrim učinkom te nagradnim potovanjem u Liepaju, najveću latvijsku luku na Baltičkome moru, odnosno u grad gdje je “rođen vjetar”, kako ga zovu zbog stalnoga morskoga povjetarca.

- Posjetili smo, dakako, i prijestolnicu Rigu u kojoj smo s TV tornja imali predivan pogled, grad na dlanu, obišli stari grad te Muzej i tvornicu čokolade - podvlači.

Na trećoj transnacionalnoj radionici, u Kamniku, u sklopu Erasmus+ projekta Kroz umjetničke sposobnosti do razvijenih osnovnih vještina, sudjelovalo je osmero učenika i tri nastavnice. Tema radionice bila je lokalna umjetnost na otvorenome, te narodni ples i matematika u drami.

Na redu je Poljska

Učenici iz Slovenije, Poljske, Grčke i Hrvatske oslikavali su keramiku, tiskali slike i natpise na majice, učili slovenski narodni ples i pjesme, te pripremali Bijeg iz škole, avanturističku dramu s elementima improvizacije. Otvorena je i izložba učeničkih radova Moj dom, moj grad, na koju je pristiglo više od 400 radova.

- Upoznali smo bogatu prirodnu i kulturnu tradiciju zemlje domaćina. Prošetali smo Kamnikom, popeli se na Stari grad te se upoznali s lokalnom poviješću, običajima i legendama. Posjetili smo i Ljubljanu - kazala je prof. Nataša Mesić Muharemi, glavna koordinatorica svih triju Erasmus+ projekata, naglašavajući kako je, istovremeno, dok su učenici po Kamniku tražili skriveno blago, za nastavnike organizirana međunarodna konferencija o metodama rada i učeničkim vještinama. Predavačice su bile i darđanske učiteljice Jasna Schönberger i Mesić Muharemi, koje su govorile o nastavi engleskoga jezika, odnosno o školskome knjižničarstvu u Republici Hrvatskoj. Kako ističe prof. Ivana Valeri, kućama su se vratili bogatiji za nove ideje, prijateljstva, s prekrasnim uspomenama na ljude i zemlju koji su ih lijepo ugostili. Stečena iskustva i znanja podijelili su s učenicima i djelatnicima svoje škole na Otvorenom danu. Sljedeći su im međunarodni sastanci iduće godine u Poljskoj, Španjolskoj te Siciliji, na prvoj međunarodnoj radionici trećeg projekta - Promicanje društvenog uključivanja/integracije učenika u nepovoljnom položaju kroz poznavanje/znanje bogatih europskih kulturnih dobara/povijesti. Do tada će obavljati svoje redovite radionice i sastanke u matičnoj školi.

Ivica GETTO

Upoznat će cijelu Europu

Za sudjelovanje u trima Erasmus+ KA2 projektima, tijekom kojih se razmjenjuju iskustva s predstavnicima jedanaest europskih država, OŠ Darda dobila je ukupno 73.500 eura nepovratnih sredstava iz EU fondova. U travnju ove godine, na čelu s ravnateljem Janošem Bonijem, bili su uspješni domaćini Poljacima, Grcima i Slovencima, koje je Baranja oduševila i koji su svoje sposobnosti i vještine pokazali u dramskoj, likovnoj i glazbenoj umjetnosti. U listopadu 2018. godine ugostit će sudionike dvogodišnjega projekta Kreativni učenici - sutrašnji poduzetnici, Španjolce, Latvijce i Bugare. Sve skupa izvrsna je prilika da darđanski osnovci upoznaju Europu uzduž i poprijeko. Do najbližih vršnjaka (u Kamniku i Pesnici pri Mariboru), Darđani su prešli nešto manje od 450 kilometara cestovne, a do najudaljenijih (u Španjolskoj, Portugalu i Finskoj), prijeći će više od 2200 kilometara zračne udaljenosti. U projekte je uključeno 50-ak učenika i 15-ak učitelja, dok ih na putovanja odlazi po desetak.

2650 kilometara prijeći će tijekom provedbe projekta