DAN OSNOVNE ŠKOLE DARDA 2017. U RITMU MUZIKE ZA PLES

Autor: Veronika Antal Horvat, 8. 5. 2017.

Mjuzikl, etno i dance rasplesali brojnu publiku!

Pozornica Doma kulture postala je plesni podij s kojeg se zrcalilo umjetničko stvaranje i izražavanje učenika od 1. do 8. razreda

* Lucija Alilović - naj učenica šk. god. 2016./2017.

Sretni ljudi pjevaju i plešu, a svoje veliko zadovoljstvo žele podijeliti s drugima. Tako su i naši učenici svoju sreću uvećali s brojnom publikom, 5. svibnja 2017., u povodu Dana Osnovne škole Darda i Svjetskoga dana plesa (29. travnja).

Pozornica Doma kulture, koju je za svečanu prigodu lijepo likovno osmislila učiteljica Nikolina Srđenović, tu je večer postala plesni podij s kojeg se zrcalilo umjetničko stvaranje i izražavanje učenika od 1. do 8. razreda. Čast da otvore plesnu večer pripala je učenicima 4.b i 8.a, koji su, sa svojim mentoricama, Mirelom Kotromanović, Ivanom Novak i Marijom Petrović, priredili mjuzikl U potrazi za princezom. Čak tridesetak učenika dočaralo je glazbenu priču o trojici usamljenih praščića, koji su oduvijek bili zaljubljeni u princeze, Snjeguljicu, Trnoružicu i Matovilku. Gatare su im prorekle da će sreću pronaći i postati savršeni tek kada se netko u njih zaljubi. To, dakako, nisu bile princeze, već praščice koje su putem sretali. Shvatili su, na kraju bajkovite priče, da su one njihove prave ljubavi. Mjuzikl je bio i pjesma i ples, a svaki pokret riječ!

Rođendanska je priredba nastavljena brojnim nastupima. Trećaše, koji se dobro zabavljaju i koji su poručili Ja sam za ples i Better when I'm dancing, okupile su i uvježbale učiteljice Biljana Kodžoman i Sandra Forjan. Let's dance girls! otplesale su, pak, osmašice koje su same osmislile koreografiju, vrijedno vježbale i, naravno, zaslužile nastupiti – Glorija Biro, Lucija Malović, Emilija Mehmedović i Mateja Sigeti. Zborove Dardians, Simpiće i Mecoše, kojima ravna učiteljica Aleksandra Čeliković Cvidrak, nije trebalo posebno predstavljati. Opet su bili ponos škole!

Kako je naša Hrvatska bogata narodnim običajima, pjesmama i plesovima svih naroda koji u njoj žive i čija je ona domovina i dom, tancali su i učenici koji njeguju mađarski jezik i kulturu, pod vodstvom učiteljice Katalin Reka Varnai Jurićne. Publiku je dodatno oduševio dinamičan mađarski ples u izvođenju brace i seke, Gabrijela i Gabrijele Kanjo, čiji je mentor Kristian Boni.

Plesati se može bilo gdje. Čak i u vlastitome srcu. Riječima! Pokazali su to mališani iz naše Područne škole Mece, koji su po šokački i uz kostimirane etno lutke, kako ih je naučila učiteljica Jela Merdić, ispričali kako se domišljato i slasno pravi domaća gužvara. Riječima je oduševila i sedmašica Tina Jakić! Dramski je interpretirala Ručak kod bake, tekst našega svjetski slavnoga Mire Gavrana, kojim se, sa svojom mentoricom Ljubicom Krašnjak, predstavila na ovogodišnjem LiDraNu. Riječi hvale dobila je, također, i osmašica Lucija Alilović, koju je ravnatelj škole Janoš Boni, posve zasluženo, proglasio naj učenicom šk. god. 2016./2017.

Da se irski folklorni ples i glazba savršeno nadopunjuju, pokazala je plesna skupina Mirele Horvat i Snježane Horvat, učiteljica engleskoga i njemačkoga jezika. Čast da zatvore plesnu priredbu nije bilo lako dobiti. Itekako su pokazale smisao za ritam, lepršavost, otmjenost te brze, precizne i vrlo zahtjevne plesne korake! Za, ne daj Bože, trbuhom za kruhom u Irsku, kako su kazali veseli voditelji priredbe, braco i seka, Matej i Matea Ivanjko.

Priredba je plesom i počela i završila. Ples je iznova pokazao da je jedan od glavnih oblika zabave i druženja. Ritam života. Zamislimo život u ritmu muzike za ples!